• Podsumowanie projektu "Zakręceni na niebiesko"
          • Podsumowanie projektu "Zakręceni na niebiesko"

          • Uwieńczeniem projektu Zakręceni na niebiesko w naszej szkole jest sala Wyciszenia i terapii,która jest stworzona i dostosowana dla uczniów z SPE.Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów udało nam się zrealizować cykl zadań w projekcie, poprzez które uczniowie poszerzyli swoją widzę na temat funkcjonowania osób z autyzmem. Ponadto otrzymaliśmy Certyfikat Placówki Przyjaznej Osobom ze Spektrum Autyzmu.

        • Informacja dla rodziców przyszłych klas pierwszych
          • Informacja dla rodziców przyszłych klas pierwszych

          • Podczas wczorajszego zebrania rodziców podjęto decyzję o zakupie rogów obfitości dla dzieci we własnym zakresie. Rogi mają być symboliczne, około 50 cm, podpisane w widocznym miejscu i dostarczone do szkoły w dzień Rozpoczęcia Roku Szkolnego tj. 4 września.

        • ZAPALEŃCY 2023
          • ZAPALEŃCY 2023

          • W dniu 3.06.2023 Szkoła Podstawowa nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach była współorganizatorem IX Aktywnego Dnia Dziecka 2023 w trakcie plenerowej imprezy. Jak co roku w trakcie tej imprezy dzieci miały okazje zdobycia wielu ciekawych umiejętności oraz poznania oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej naszej gminy. Tegoroczna edycja „Zapaleńców” była częścią obchodów Roku Kopernikowskiego – w 2023 przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Ponieważ nasza szkoła nosi imię twórcy teorii heliocentrycznej, wśród wielu plenerowych stoisk było także  nasze stoisko czynne od 15.00-18.00. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu wiedzowego o Mikołaju Koperniku, wykonanie kolorowanki oraz dokonanie wpisu do pamiątkowej księgi Mikołaja Kopernika. Jedną z atrakcji naszego stoiska były zdjęcia z polaroidu w przebraniu kopernikowskim. Uczniowie klasy 3a, 3b, 6a byli odpowiedzialni za funkcjonowanie stoiska nr 12 i doskonale wywiązywali się ze swoich obowiązków. Udział w imprezie naszej szkoły uświetnił występ artystyczny klasy 6b. Poniżej zdjęcia z wydarzenia.

            Jolanta Karolewska, Mariola Kamińska

        • WYCIECZKA DO WISŁY KLAS 3A I 3B
          • WYCIECZKA DO WISŁY KLAS 3A I 3B

          • W dniu 6 czerwca 2023 klasy 3a i 3b pojechały na krajoznawczą wycieczkę do Wisły. Poznawanie Beskidu Śląskiego rozpoczęły w Wiśle Dziechcince. Dotarły do schroniska na Soszowie i zeszły do Wisły Jawornik. Pokonali trasę 9,5 kilometra. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat Beskidu Śląskiego dzięki przewodnikowi, który towarzyszył im w trakcie wycieczki. Oprócz zdobywania szczytów dzieci miały czas na zabawę, posiłek. Zdjęcia są dokumentacją miło spędzonego czasu.

            Mariola Kamińska, Jolanta Karolewska

        • Klasy 8 w Pieninach
          • Klasy 8 w Pieninach

          • 5 czerwca 2023r., przed godziną siódmą, uczniowie klas ósmych  wyruszyli na wycieczkę w Pieniny. Podczas jazdy autokarem p. Katarzyna Walasik wzbogaciła nas o informacje dotyczące rejonu, w który się udaliśmy. Pierwszym punktem wycieczki był Wąwóz Homole - jedna z największych atrakcji przyrodniczych Pienin. Następnie udaliśmy się do  Czorsztyna, aby zwiedzić położony nad zalewem Czorsztyńskim XIV wieczny zamek zamieszkiwany niegdyś przez Zawiszę Czarnego. Trasę od Zamku w Czorsztynie do Zamku w Niedzicy odbyliśmy tramwajem wodnym po wodach Jeziora Czorsztyńskiego – była to wyjątkowa okazja, by podziwiać Pieniny od strony jeziora. Po rejsie mieliśmy czas na zaopatrzenie się w pamiątki, a następnie udaliśmy się do restauracji, gdzie zaspokoiliśmy głód. Po pysznym obiedzie czekał na nas zamek w Niedzicy. To  malowniczo położony zamek, który swój obecny kształt zawdzięcza renesansowej przebudowie dokonanej przez Gyorgya Horvatha pod koniec XVI w. Późnym popołudniem zajęliśmy swoje miejsca w autokarze, by udać się w powrotną podróż. I choć wydawać by się mogło,że po tak intensywnym dniu wszyscy opadną z sił, to nic bardziej mylnego. Jeszcze przez całą drogę słychać było rozmowy i śpiewy.  

            To była  ostatnia wycieczka w takim gronie, z tej szkoły. Myślę,że każdy zabierze ze sobą dobre wspomnienia:)

        • PROJEKT FARMA
          • PROJEKT FARMA

          • Podczas kwietniowych lekcji geografii uczniowie klas siódmych wzięli udział w projekcie FARMA.Zadanie polegało na  przygotowaniu projektu ekologicznej farmy oraz jego realizacji w postaci makiety. Każda grupa wybrała odpowiednie dla siebie miejsce w Polsce. Warunki musiały pozwolić, by farma była samowystarczalna rolniczo. Właściciele farm mieli sami się wyżywić i wyprodukować czystą energię. Nadmiar produkcji mogli sprzedać. Każda farma miała również zaprezentować zastosowania ekologiczne. Gospodarstwa zaopatrzone były w przydomowe oczyszczalnie ścieków, segregowały i przetwarzały odpady. Pomysły uczniów  na ekologiczne farmy można obejrzeć w galerii

             

          • Droga do gwiazd

          •  

            Dzień Dziecka jest zawsze bardzo ważnym świętem dla całej społeczności dziecięcej. Z tej okazji zawsze organizowana jest w naszym mieście impreza Zapaleńcy. W tym roku także klasa 6 b była jednym ze współorganizatorów. Uczniowie zaprezentowali podsumowanie projektu pt. „Droga do gwiazd” autorstwa Magdaleny Kubik I Barbary Świerkot. Mieszkańcy miasta mogli usłyszeć piękne piosenki w wykonaniu Julii, Mai, Oliwii oraz Julii. Ponadto publiczność miała okazję spotkać autentycznego Kopernika, w którego rewelacyjnie wcieliła się Lila. I oczywiście cały układ słoneczny. Kopernik czuwał nad swoimi planetami, doglądał w trakcie występu i zastanawiał się, jak powinny prawidłowo krążyć w przestrzeni kosmicznej. Występ naszych uczniów zebrał ogromne brawa. Pisano o nas również na różnych portalach.

             

            https://www.czecho.pl/galeria/5957/40519/?p=124191

            https://www.czechowice-dziedzice.pl/aktualnosci/kilka-tysiecy-ludzi-na-zapalencach-bardzo-aktywny-dzien-w-parku-na-polnocy#&gid=1&pid=60

             

          • WYCIECZKA SKT NA NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU ŚLĄSKIEGO  - SKRZYCZNE 20 maja 2023r.

          • Naszym wyjazdom wciąż dopisuje szczęście. Tym razem po kilku dniach niepogody, ulewnego deszczu i chłodu w dniu wycieczki zaświeciło słońce.

            Po przyjeździe do Szczyrku, na Przełęczy Salmopolskiej, naszym oczom ukazały się doliny, szczelnie zanurzone we mgle. My byliśmy już ponad chmurami, skąpani w słońcu. Rozpoczęliśmy wędrówkę od podejścia pod szczyt Malinowa i zajrzenia do jaskini Malinowskiej (choć byli wśród nas młodociani adepci speleologii, udało się nie wpaść do jamy). Dalej trasa prowadziła przez Malinowską Skałę, gdzie słynna wychodnia skalna posłużyła nam jako miejsce piknikowe. Na horyzoncie pojawił się maszt telekomunikacyjny, który ukazywał zbliżający się cel wycieczki. Przywitaliśmy się na szczycie Skrzycznego 1257 m n.p.m. z nową atrakcją – rzeźbą żaby, żeby móc już spokojnie rozłożyć się przy ognisku, piec kiełbaskę, wylegiwać się w słońcu.  Zejście okazało się męczącą, stromą trasą, ale wiosenne przetarcie formy już mieliśmy w kwietniu na Rysiance. Zatem dzielnie stawiliśmy się w centrum Szczyrku, gdzie już czekał na nas bus.

            Jesteśmy dumni, że wśród licznych „kolejkowych” wczasowiczów w Szczyrku, pojawiła się nasza grupa - prawdziwych turystów, która udowodniła, że największą satysfakcję przynosi pokonywanie własnych słabości i wytrwałość w dążeniu do celu.  

            Tekst: Katarzyna Walasik

            Foto: Iwona Sojka

        • Nowe drzewka
          • Nowe drzewka

          • Z okazji obchodów Dnia Ziemi postanowiliśmy uczcić ten dzień w wyjątkowy sposób. Każda klasa naszej szkoły zasadziła w szkolnym ogrodzie drzewko. Specjalna tabliczka informować będzie o roku nasadzenia, klasie oraz jego nazwie przypisanej przez dzieci.

            Ponieważ rok 2023 jest Rokiem Kopernikowskim, nazwa drzewka pochodzić będzie właśnie z zakresu terminologii astronomicznej i osiągnięć Mikołaja Kopernika. Oprócz walorów estetycznych i zdrowotnych drzewka,będą one miłą pamiątką dla pokoleń naszych uczniów.

        • Święto Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
          • Święto Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

          • Aby uczcić Święto Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, klasa 6a przygotowała uroczysty apel. W obecności pocztu sztandarowego odśpiewaliśmy hymn, były recytacje patriotyczne i inscenizacje aktorskie.  Uczniowie wcielili się w XVIII-wiecznych szlachciców i przenieśli nas w czasy podpisywania tego najważniejszego w Polsce dokumentu. Uczennice z klasy 6b - Julia Michalik, Julia Giercuszkiewicz oraz Maja Dobucka uświetniły występ swoimi zdolnościami wokalnymi.

            Teraz już możemy się udać na zasłużony majowy wypoczynek. Pamiętając jednak o tym, że 3-maja to bardzo ważna data w historii naszej ojczyzny.

        • DZIEŃ ZIEMI
          • DZIEŃ ZIEMI

          • W latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych obrońcy środowiska ogłosili dzień 22 kwietnia Dniem Ziemi. Obchody tego dnia z czasem przyjęły się w innych krajach. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano je w 1990 roku. Dziś jest to święto międzynarodowe. Ludzie na całym świecie łącza, się w obronie największego wspólnego dobra - domu całej ludzkości - planety Ziemi, której grozi zagłada ze strony człowieka. 

            Do akcji przyłączyła się także cała społeczność naszej szkoły. Z tej okazji klasy 8c i 8d przygotowały program, w którym opowiedziały o historii, pięknie , ale także o  cywilizacji, która  zagraża naszej planecie.

            W tym dniu nagrodzeni zostali uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą ekologiczną, wygrywając w konkursie EKOTEST.

            Rozeszliśmy się do swoich klas z mottem: „PLANETY NIE ODZIEDZICZYLISMY PO NASZYCH PRZODKACH, LECZ POŻYCZYLISMY JĄ NA CHWILĘ OD NASZYCH DZIECI”, aby nam przyświecało i pomagało lepiej dbać o nasze miejsce na Ziemi, dbać o naszą planetę.

            Osoby nagrodzone w konkursie:

            Leon Staszewski 4a

            Tomasz Kuczera 4b

            Malwina Budny 5a

            Lena Ślęczka 5b

            Michał Guzdek 6a

            Milena Wiercigroch 6b

            Juliusz Pieczarko 7a

            Aleksandra Czyż 7b

            Bartosz Szmid 8a

            Małgorzata Wróbel 8b

            Dominika Żoczek 8c

            Amelia Maruszczak 8d

             

            Gratulujemy!

             

        • WYCIECZKA SKT W POSZUKIWANIU KROKUSÓW NA RYSIANCE  -    15 KWIETNIA 2023r.  
          • WYCIECZKA SKT W POSZUKIWANIU KROKUSÓW NA RYSIANCE  -   15 KWIETNIA 2023r.  

          •  

            Czy wierzycie w cuda? Bo właśnie wydarzenie, noszące znamiona interwencji siły nadprzyrodzonej, miało miejsce 15.04. 2023r. wśród uczniów SP 5 w Czechowicach-Dziedzicach. Jak inaczej nazwać moc, która podnosi młodzież w wolną sobotę wczesnym porankiem z ciepłych łóżek i każe się zmęczyć, spocić, wytarzać w błocie, przemoczyć od śniegu i… spotkać z nauczycielami? Takie dokładnie atrakcje czekały na młodych amatorów gór podczas wędrówki z Sopotni Wielkiej do schroniska na Rysiance. Czy było warto? Krokusy, rozległe widoki i…. naleśniki z jabłkami, bitą śmietaną i gorącą herbatą potwierdziły słuszność porannej decyzji. Tak! W górach było pięknie. Choć zima jeszcze twardo się trzyma, wiosna nieśmiało budził górską przyrodę, o czym zaświadczyły kwitnące krokusy. Jednak zejście północnym stokiem do Żabnicy odbywało się w większości w pozycji horyzontalnej, za sprawą zalegających tam jeszcze ogromnych zwałów śniegu. Dzieci szczęśliwe, choć brudne i przemoczone, z radością wsiadły, do czekającego w omówionym miejscu, busa 

            Oprócz przejścia trasy górskiej, udało się również zobaczyć na trasie przejazdu najwyższy wodospad w Beskidach na potoku Sopotnia oraz fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce. Wycieczka miała charakter rekreacyjny i edukacyjny. A wystarczy tylko odłożyć telefon i spakować plecak … 

            Tekst: Katarzyna Walasik 

            Foto: Iwona Sojka i Katarzyna Walasik 

        • Wyróżnienie dla Anielki
          • Wyróżnienie dla Anielki

          • Aniela Białka z klasy 1a została wyróżniona w powiatowym  konkursie plastycznym " Odkrywamy galaktykę z Mikołajem Kopernikiem" zorganizowanym przez Starostwo Pawiatowe w Bielsku -Białej. Gratulujemy Anielce:)

        • Spotkanie z panem Marcinem Koziołem
          • Spotkanie z panem Marcinem Koziołem

          • 2 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły autora książek dla dzieci i młodzieży, pana Marcina Kozioła.  Spotkania bardzo się nam podobały, a niektórzy zostali nawet władcami piorunów, jak słynny Nikola Tesla. Jeśli zainteresowały Was losy bohaterów, to zapraszamy do szkolnej biblioteki. Tam czekają na Was dwie książki z dedykacją autora!

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Został on ustalony w 2008r. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat autyzmuoraz budowanie wrażliwości i świadomości społecznej w tym zakresie.Nasza szkoła już dziewiąty rok wspiera uczniów ze spektrum.Dlatego i my odłączamy się po raz kolejny do udziału w tej uroczystości, którą obchodziliśmy w naszej szkolew poniedziałek 3 kwietnia 2023r.,pod hasłem DZISIAJ NA NIEBIESKO.Uczniowie klasy 1-3 chętnie uczestniczyli w zajęciach sensorycznych, zorganizowanych specjalnie na ten dzień.Zainteresowanie ze strony uczniów tematem autyzmu jest coraz większe, co za tym idzie jest coraz większa świadomość i wrażliwość wobec osób ze spektrum.Pamiętajmy,że razem możemy więcej

        • Rozgrywki sportowe
          • Rozgrywki sportowe

          • W dniu 30.03. 2023r. w Rybniku, odbył się półfinał wojewódzki w mini koszykówce dziewcząt. Nasza reprezentacja zajęła 3 miejsce. To wielkie osiągnięcie awansując na szczebel wojewódzki.

            Gratulujemy naszym uczennicom  i życzymy sukcesów, podobnych albo lepszych, w przyszłym roku.

        • Informacja dla rodziców klas 1 rok szkolny 2023/2024
          • Informacja dla rodziców klas 1 rok szkolny 2023/2024

          • Dnia 13.06.2023 o godz. 16.00 w sali nr 22 SP 5 odbędzie się zebranie zorganizowane przez rodziców klas 1 (rok szkolny 2023/2024 ). Na spotkaniu rodzice omówią sprawy dotyczące ślubowania uczniów klas 1, które odbędzie się 1 września 2023.

        •  ,,Kopciuszek"
          • ,,Kopciuszek"

          • "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona."

            Albert Einstein 

            Środowe popołudnie 22 marca 2023r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach udowodniło, że człowiek nigdy nie wyrasta z bajek. Przedstawienie ,,Kopciuszek" z udziałem nauczycieli oraz uczniów ściągnęło tłumy widzów, którzy z trudnością zmieścili się na hali sportowej. Była to okazja do przypomnienia sobie, dlaczego wyobraźnia jest dla nas wszystkich taka ważna. Spektakl, w sposób emocjonalny, połączył oglądających w każdym wieku – od pierwszaków po ich dziadków. Było smutno, ale i zarazem wesoło, humorystycznie, a momentami refleksyjnie…Wysęp zakończyła licytacja tortu weselnego Kopciuszka i Księcia. 

            Po spektaklu Goście mogli skorzystać z pozostałych atrakcji, przygotowanych specjalnie na ten dzień: loterii fantowej, foto-sali, zakupić ciasta, popcorn, watę cukrową, gazetkę okolicznościową z nagrodą oraz rękodzieło uczniów na rzecz Szkolnego Koła Wolontariatu. 

            Pokaźny dochód z imprezy zasili konto Rady Rodziców a tym samym trafi bezpośrednio do uczniów naszej szkoły. Za przybycie i hojność serdecznie dziękujemy!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
      • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
      • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
      • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
      • login SP5MKCzechowice
    • Logowanie