• Uczniowie klas piątych oraz klasy szóstej odbyli bardzo ważną lekcję. Uczestnicząc w zajęciach zorganizowanych w Multikinie przez Centrum Edukacji Filmowej, uświadomili sobie, jak wiele zagrożeń i pułapek czyha na korzystających z mediów społecznościowych. Każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie dał się zamknąć w bańce informacyjnej lub czy wie, jak bronić się przed catfishingiem i cyberbullyingiem. Omówione zostały też plusy i minusy m
      • Uczniowie klas siódmych i ósmych skonfrontowali swoje wyobrażenia dotyczące bohaterów Fredrowskiej Zemsty z realizacją sceniczną dramatu przygotowaną przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Okazało się, że mimo znajomości fabuły komedii, prezentowane postacie oraz ich intrygi niezmiennie bawią, dziwią, a także skłaniają do poważnej refleksji.
      • Mateusz Janik - uczeń klasy 8a - zajął pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym Bądź świadomy! Nie każdy w sieci to Twój znajomy. Konkurs zorganizował Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach we współpracy z Wojewódzkim Zespołem ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.Mateusz otrzymał gratulacje i nagrody z rąk wojewody śląskiego Marka Wójcika i śląskiej kurator oświaty Aleksandry Dyli.Wypowiadając się na temat swojej pracy, podkreślał, jak
      • W piękny, słoneczny poranek 26 kwietnia 2024 klasa 1A wybrała się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego do Gruszowa. Dzieci w trakcie warsztatów edukacyjnych mogły głaskać i brać na ręce zwierzęta takie jak: kaczuszki, kurczęta i króliczki i zobaczyć, gdzie mieszkają krowy. Na warsztatach „Od ziarna do chleba” zobaczyły powstawanie mąki w żarnach, wyrabianie ciasta na chleb i jego formowanie. Następnie udały się na ścieżkę edukacyjną
      • 24 kwietnia mała sala gimnastyczna zamieniła się w musicalową scenę. Uczniowie klasy 7 b zaprezentowali się gościom i rodzicom w piosenkach z filmu Mamma mia. Praca nad spektaklem trwała kilka miesięcy, bowiem trzeba było wyćwiczyć sporo umiejętności wokalnych. Uczniowie ostro trenowali pod kierunkiem p. Barbary Świerkot oraz p. Magdaleny Kubik. Dzielnie zostawali na próbach po lekcjach szlifując swoje talenty. Sam dzień występu był nadzwyczaj ko
      • W dniu 26.04.2024r. w Rybniku odbył się półfinał wojewódzki w koszykówce dziewcząt. Nasza reprezentacja zajęła w tych rozgrywkach 3 miejsce. Dziękujemy naszym uczennicom za zaangażowanie i zaciętą walkę i tak godne reprezentowanie naszej szkoły.To wielki sukces dojść do tak wysokiego etapu rozgrywek. Jesteśmy bardzo dumni z naszych zawodniczek.
      • W dniu dzisiejszym klasa 4a przygotowała akademię z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W pewnej szklonej bibiotece, w czasach nam współczesnych było mnóstwo książek. Każda z nich miała coś ciekawego do powiedzenia. Jedne opowiadały o pięknych bajkach, inne mówiły jak żyją zwierzęta, jeszcze inne opowiadały o ciekawych przestrzeniach kosmicznych. Trudno było zdecydować ktorej uważnie słuchać. Pewnej nocy, Encyklopediahistoryczna, szacowna księga ma
        • Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem
          • Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem

            15 listopada 2022 r. uczniowie klas I-Iv wzięli udział w spotkaniu z autorem lektury „Cukierku! Ty łobuzie! ”Waldemarem Cichoniem. W trakcie spotkania autor opowiadał o warsztacie pracy pisarza. Uczniowie dowiedzieli się co inspiruje pisarza, w jaki sposób przebiega proces powstawania książki , od pomysłu, do jej wydania
            i do momentu kiedy trafia ona na półkę w księgarni. Pan Waldemar Cichoń przeczytał jedną z opowieści o kocie urwisie. Odpowiadał również na pytania zadawane przez uczestników spotkania. Każdy uczestnik spotkania otrzymał wybraną przez siebie książkę z dedykacją i podpisem autora. Mamy nadzieję, że po spotkaniu dzieci chętnie sięgną po książki tego autora, aby poznać wszystkie przygody kota Cukierka - zachęcamy do przeczytania wszystkich części przygód psotnego kotka!

        • Szkoła do hymnu 2022
          • Szkoła do hymnu 2022

            Już po raz piąty nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu 2022”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku był to czwartek, 10 listopada.

        • ŚNIADANIE DAJE MOC
          • ŚNIADANIE DAJE MOC

            26 października odbyła się „pierwsza odsłona” szkolnej akcji :”Śniadanie daje moc”. Akcja została zorganizowana przy współpracy grupy wolontariatu , samorządu szkolnego i szkolnej higienistki. Akcją zostały objęte wszystkie dzieci naszej szkoły. Jej zadaniem było propagowanie wiedzy na temat ważności pierwszego posiłku jakim jest śniadanie oraz wartości odżywczych jakie powinny w tym posiłku występować.” Pierwsza odsłona” to pyszne, zdrowe ,kolorowe i smakowicie wyglądające kanapki. Dekorację w postaci plakatów mówiących o zdrowym odżywianiu wykonały dzieci z klasy trzeciej. Te dzieci również przygotowały piosenkę - „O zdrowym jedzeniu”, którą jako hasło przewodnie prezentowały zaproszonym klasom. W listopadzie kolejna odsłona zdrowego śniadania – owsianki.

        • MOJA MAŁA OJCZYZNA – PROJEKT
          • MOJA MAŁA OJCZYZNA – PROJEKT

            Dnia 19 października 2022 roku odbyło się podsumowanie projektu realizowanego w klasie 6b – Moja Mała Ojczyzna. Miał on na celu: działania na rzecz edukacji patriotycznej, a także poznawanie przez uczniów lokalnej historii, tradycji oraz kultury. Pomysłodawczynią i koordynatorką działań projektowych była p. Magdalena Kubik we współpracy z p. Eweliną Ficherą, p. Barbarą Świerkot oraz p. Jarosławem Kusiem.

        • Słodko, wesoło i  halloweenowo!
          • Słodko, wesoło i  halloweenowo!

            Na co dzień sala 9 to sala, przede wszystkim, do nauki języka angielskiego, ale w ubiegły czwartek (27 października) zmieniła się nie do poznania. Zagościły w niej czarne koty, nietoperze, duszki, pająki, sympatyczne czarownice (które swoje miotły zaparkowały przy tablicy), itp. halloweenowe symbole. Nie zabrakło wydrążonych dyń oraz wielkich pajęczyn. Świętowanie Halloween nie jest tradycją polską, ale warto wiedzieć skąd się wywodzi, szczególnie, że jego korzenie związane są z krajami anglojęzycznymi. Nauczycielki języka angielskiego postanowiły wykorzystać elementy zabawy halloweenowej i połączyć je z pożytecznym celem. Już od wczesnych godzin porannych, całe tłumy próbowały wejść do sali 9, żeby kupić słodkie galaretki, babeczki, żelki, palce czarownicy oraz lizaki na patyku. Wykonane w większości przez uczniów słodkości rozeszły się w mgnieniu oka!

        • Wizyta klas ósmych w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
          • Wizyta klas ósmych w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

            Klasy ósme, w piątek 28 października, udały się do Oświęcimia, by zwiedzić Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Uczniowie mieli okazję posłuchać ciekawych relacji przewodników, zobaczyć dowody zbrodni nazistów oraz zrozumieć, na czym polegało ludobójstwo. Wizyta z pewnością budziła dużo emocji, i zmuszała do zastanowienia nad brakiem tolerancji, poszanowania godności człowieka i kruchością ludzkiego życia. Uczniowie, w hołdzie wszystkim pomordowanym, złożyli kwiaty pod ścianą śmierci i zapalili symboliczne znicze, zarówno w Auschwitz, jak i w Brzezince. Niech przesłaniem tej wizyty będą słowa Mariana Turskiego, byłego więźnia obozu Auschwitz-Birkenau- „Auschwitz nie spadło z nieba”. Szczególnie młode pokolenia powinny pamiętać o tej tragedii i robić wszystko, by do podobnej nigdy więcej nie doszło.

        • Zbiórka karmy dla kociaków
          • Zbiórka karmy dla kociaków

            Szanowni Państwo

            Niezmiernie miło mi poinformować, że wrześniowa akcja zbiórki karmy dla kociaków w ramach wolontariatu zakończyła się sukcesem. Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu kotów! Wspólnie uzbieraliśmy 106 864 kg!!! Karma została przekazana do społecznych karmicieli oraz do Straży Miejskiej, gdzie będzie sukcesywnie rozdysponowywana dla potrzebujących zwierzaków. Wszyscy uczniowie otrzymali stosowne wpisy do dziennika- w klasach 1-3 pochwały, a w kl. 4-8 punkty dodatnie z zachowania. Największą ilość karmy uzbierali uczniowie klasy 8 c i to im przypadła w udziale nagroda- niespodzianka. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za wsparcie akcji. Poniżej zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z konsumowania nagrody- niespodzianki. Liczymy także na pobicie rekordu w kolejnym roku szkolnym.

          • SKT z wizytą u księżnej Daisy

            SKT z wizytą u księżnej Daisy


            Ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów młodszych klas wybrała się w minioną sobotę do Pszczyny.

            Wszyscy stawili się punktualnie pod szkołą, skąd przeszliśmy na dworzec PKP. Dla kilku osób był to pierwszy przejazd pociągiem, więc emocji było mnóstwo.

            Z dworca w Pszczynie przeszliśmy cudnymi alejkami na pokryty jesiennymi liśćmi rynek, gdzie na jednej z ławeczek czekała już na nas księżna Daisy. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się do zamku, żeby wziąć udział w zajęciach o nazwie „Zamkowa przygoda”. Wyposażeni w przewodniki dla ciekawskich zamieniliśmy się w tropicielki i tropicieli przygód i wyruszyliśmy z westybulu (dużego, reprezentacyjnego przedpokoju) do najciekawszych zakamarków zamku. Zwiedziliśmy sypialnie cesarza i cesarzowej, księżnej i księcia, pokój myśliwski, salon dębowy, bawialnię , łazienki, salę lustrzaną, zbrojownię oraz wiele innych p

        • Zakręceni na niebiesko
          • Zakręceni na niebiesko

            Uczniowie klasy 3b wykonali pierwsze zadanie w projekcie Zakręceni na niebiesko - lapbook na temat autyzmu. Uczniowie samodzielnie pracowali w grupie dzieląc się wiedzą na temat funkcjonowania osób z autyzmem. Efekty pracy przedstawiamy na zdjęciach.

        • Pociąg do Bielska – Białej
          • Pociąg do Bielska – Białej

            Kto postanowił zbudować drogę żelazną z Wiednia do Bielska? Co mają wspólnego kajzerki z cesarzem Franciszkiem Józefem? Kiedy po Bielsku jeździły tramwaje? Ile rzek ukryto pod ulicami miasta? Co łączył, a co dzielił most na Białce?

            Na te pytania potrafią odpowiedzieć uczniowie klas piątych, którzy uważnie słuchali przewodniczki oprowadzającej ich po Bielsku – Białej. Spacerując po mieście, raz po raz spoglądali w górę lub zniżali wzrok, by dostrzec ślady bogatej historii miasta. Co krok przeszłość mieszała się z teraźniejszością, zdobienia zabytkowych willi sąsiadowały z nowoczesnymi muralami czy pomnikami bohaterów bajek. Wycieczkowicze polowali na fotograficzne pamiątki minionych epok na bielskiej starówce, wygrzewali się na zamkowych murach, patrząc na gmach teatru zbudowanego ponad 130 lat temu dzięki staraniom mieszkańców w ciągu jednego roku! Następnie wzmocnieni kawiarnianymi d

        • Projekt  „Poznaj Atom”
          • Projekt „Poznaj Atom”

            24 października 2022r. uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w projekcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska i AGH w Krakowie „Poznaj Atom”.

            Zajęcia poprowadził dr inż. Filip Jędrzejek z Wydziału Energetyki i Paliw. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe informacje dotyczące źródeł energii elektrycznej, energetyki jądrowej oraz promieniowania jonizującego. Mieli oni okazję poznać i doświadczyć działania licznika Geigera, którym zbadali promieniowanie otaczających nas przedmiotów. Dowiedzieli się gdzie szukać rud Uranu, jak wygląda szkło uranowe czy też tego, że banany świetnie sprawdzają się jako jednostka pomiarowa:) napromieniowania.

        •  XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            7 października 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Celem tego święta było przypomnienie przez wszystkich tabliczki mnożenia.

            W tym dniu uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy dorośli mieli okazję do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w ciekawy i zabawny sposób – w czasie krótkich egzaminów. Każdy miał szanse spróbować swoich sił odpowiadając Komisji Egzaminacyjnej na pięć przykładów z tabliczki mnożenia. W czasie Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia egzaminatorami były dzieci, które odpytywały swoich starszych kolegów oraz osoby dorosłe.

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

            W tak ważnym dniu, 14 października klasa 4a i 4b przygotowały apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

            Życzymy, aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów i ich rodziców oraz była źródłem osobistej satysfakcji. Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za edukację i wychowanie młodzieży.

    • Niedziela 19.05.2024
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
      • STRONA W JĘZYKU

    • Partnerzy

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 359550
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
      • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
      • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
      • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
      • login SP5MKCzechowice
    • Logowanie